Pewelka 2020

Pewelka 2020

  No cóż, w zwiąku z zaistniałą sytuacją i brakiem wyjazdów w roku 2020 będziemy dużo czasu spędzać w Pewelce. Jeżeli będzie możliwość wyjazdu to pojedziemy również na działkę do Dębek lub gdzieś w Polskę.
  W związku z tym będą obszerniejsze relacje z Pewelki. 

Zima

6. Zima w górach zaczęła się już wcześniej, więc nie trzeba było na nią specjalnie czekać. Boże Narodzenie spędziliśmy w Pewelce wspominając nasz zeszłoroczny pobyt świąteczny w Bogaczu, z nadzieją, że w przyszym roku będzie dużo, dużo lepiej z podróżami!

choinka1
W górach powyższa choinka cieszyła nasze oko, a w domu własnoręcznie zrobiona ponizej.


choinka0

Jesień

5. Na balkonie w naszym domu, dziś rano (3 grudnia) odwiedziła nas wiewiórka. Mieszkamy na 3 piętrze (?) i jest już wystawiony karmnik dla ptaków. Bardzo jej smakowały orzechy dla sikorek. Potrafiła włożyć pyszczek do otworu domku.

wiewiora

4. Jesteśmy w Pewelce 2 grudnia, bo zapowiadał się piękny słoneczny zimowy dzień. Kilka dni temu znowu spadł śnieg i przymroziło. A jeszcze całkiem niedawno powtórnie kwitły fiołki wonne, mlecze i barwinek.

sople

3. Zafascynowały  nas dynie. Od sąsiadki otrzymałam dynię Hokaido i okazało się, że to wspaniałe warzywo i bardzo smaczne (człowiek całe życie się uczy i jeszcze głupi umiera). Od tego czasu kupiliśmy już kilka dyń, a dzisiaj zrobił się przecier dyniowy do słoiczków na zimę.

 dynia
Miechunka widoczna na zdjęciu jest z własnych zbiorów!

  2. 13 październik! Co mogło się stać w Pewelce? Oczywiście spadł śnieg! Liście przemarzły, potem deszcz, deszcz......Liście opadły i nie było prawdziwej polskiej jesieni. Jedynie modrzewie w listopadzie ukazały się w pełni jesiennych barw.

modrzew1

 

  1. Październik, a więc nastała jesień, a u nas jeszcze nie zostało opisane lato! Kilka więc zdań o tym co się u nas działo.
  Oczywiście zajmowaliśmy całkiem przyziemnymi sprawami i to dosłownie. Ale nie tylko! W tym roku było bardzo korzystne obserwowanie planet. Mieliśmy możliwość obserwacji Jowisza i Saturna przez mały teleskop! Jeżeli chodzi o Jowisza to obserwowaliśmy położenie księżyców galileuszowych i były one bardzo wyraźnie widoczne! Ale dopiero obserwacja Saturna dała nam dużo radości! Widzieliśmy jego pierścienie oraz jednego z księżyców!

luneta

 Moją ulubioną "letnią gwiazdą" jest Antares z gwiazdozbioru Skorpiona. Zawsze latem obserwowałam go w Dębkach przez lornetkę. Jest wspaniały. Tak się zapaliliśmy do obserwacji nieba, że postanowiliśmy poobserwować Perseidy! Co za spektakl! W Pewelce są idealne warunki do obserwacji nieba! Którejś nocy widoczność była tak rewelacyjna, że wydawało się że Droga Mleczna wisi nam nad głowami! Oprócz "podstawowych" gwiazdozbiorów szukam jeszcze na niebie Korony Północy. Jeszcze nie widziałam jej tak wyrażnie! Podobnie zresztą było z Małym Wozem. Bardzo rzadko jest widoczny w całości! A końcem lata pojawił się wieczorem Mars, na wschodnim niebie! Już się cieszę na "zimową" obserwację nieba!

kwiaty2020

  A z przyziemnych spraw, to cieszyliśmy się własnymi owocami oraz ... maślakami, które pod modrzewiami rosły jak szalone! Niestety zbiory jeżyn i winogron były dużo mniejsze niż w poprzednich latach, ale poziomki, borówki, maliny oraz aronia dały dość pokaźny zbiór. Powstało wiele wspaniałych, zdrowych soków na zimę!

grzyby

  Tymi maślakami cieszyliśmy się całe lato, a i na zimę też udało się coś ususzyć!

kapusniak

  Robiąc porządki w piwnicy odnaleźliśmy jeszcze słoik zeszłorocznej kapusty kiszonej i powstał kapuśniak po węgiersku, ugotowany na ogniu i podany z ziemniaczkami! Wyszedł przepyszny!

placek

A to placek drożdżowy z naszymi borówkami i posypką!
Ale to tylko niektóre nasze aktywności kulinarne, bo knedle ze śliwkami, nie robione od lat, też zagościły na naszym stole! 

knedle

  I wychodzi na to, że w Pewelce zajmujemy się tylko wyżerką! Faktycznie, dosyć sporo się działo kulinarnie. W końcu mamy wody pod dostatkiem, więc można spokojnie i bez oszczędzania myć naczynia i sprzątać. Po zebraniu naszych plonów nie trzeba było pędzić do domu aby zrobić przetwory. Większość przetworów była zrobiona  w Pewelce.

Lato

  W międzyczasie przyszło lato. Po drodze okazało się, że nie tylko wirus zatrzymał nas w domu, ale również sprawy zdrowotne. Dobrze, że mamy gdzie  spędzać czas na łonie natury i to blisko od domu!
  Kwiecień dopiekł nas suszą, ale za to w maju i czerwcu deszcz był bardzo szczodry! Aż za szczodry! Wody po kostki, błoto, kłopoty z koszeniem trawy, która zaczęła róść jak szalona! W połowie maja spadł śnieg, a po 20 maja pojawił się przymrozek! Część roślin trzeba było sadzić od nowa! Na szczęście nie wszystko omarzło, część roślin się póżniej pozbierała. 

pew0

pew1

pew2
Kwiaty, mimo suszy, jakoś dały sobie radę. 

pew3
Młode owieczki już pasą się na łące! To już napewno jest wiosna!

pew4

  W końcu pojawił się kran z bieżącą wodą! Koniec z noszeniem wody! Kogucik został przyozdobiony w wzór łowicki i prezentuje się fantastycznie!

pew5

  A skoro o wodzie mowa, to w końcu uruchomiłam swoją pralkę "automatyczną" na korbkę! Nie używałam jej od dawna, ostatni raz nad morzem w Dębkach jak mieliśmy jeszcze przyczepę kampingową. Typ pralki to Wonderful Wash.

pranie

  Po kolejnym deszczu wyszło słońce i pojawiła się przepiękna tęcza i to od razu podwójna (nie widać tego na zdjęciu).

pew6

pew7

pew8

Sporo czasu spędzamy  w Pewelce, to i trzeba coś jeść.

pew9
Grilowana polędwiczka z sałatką grecką.

pew10
Cevapcici z suszonymi pomidorami, grilowanymi młodymi ziemniaczkami i greckimi tzatzikami. Pychotka!

WIELKANOC 2020
  W domu przygotowaliśmy wszystko o było potrzebne do świąt, zrobiliśmy potrzebne zakupy, zapakowaliśmy kota i w piątek rano ruszyliśmy kamperem do Pewelki. Udało nam się szczęślwie dojechać! Na drodze nie było żadnych patroli!
  Wielkanoc spędziliśmy więc na działce. Pogoda była wspaniała, korzystaliśmy więc ze wszystkich uroków wiosny!

wielkanoc1

 Śniadanie wielkanocne w kamperze. 

W drugie święto, korzystając jeszcze z pogodnego przedpołudnia, ugotowaliśmy grochówkę w kociołku (oczywiscie przywiezionym z Węgier) na ogniu.

wielkanoc2

 "Tradycyjna wielkanocna grochówka?"

  Przez cały pobyt delektowaliśmy się, ale nie tylko, sokiem brzozowym.

wielkanoc3

  W sumie spędziliśmy fajny czas, na świeżym powietrzu, Siedzenie w mieszkaniu, bez możliwości choćby wyjscia na spacer, zaczęło nam bardzo dokuczać!
  A wyjeżdżając we wtorek z Pewelki było tak:

wielkanoc4

WIOSNA
  Wiosna właśnie przyszła i przywitała nas mrozem i śniegiem!
Było już pięknie, słonecznie i ciepło, przyroda zaczęła się brać do życia. Tylko czy nie za wcześnie? 
  Przebiśniegi, śnieżyce wiosenne, krokusy i stokrotki zakwitły przepięknie. Posadziłam jeszcze inne kwiatki wcześnie kwitnące. Można było też już rozpocząć pierwsze wiosenne prace
porząkowe, ściąć drzewo, przyciąć krzewy.....
  Udało się nawet upiec kiełbaskę na ognisku, zawsze ta pierwsza w sezonie smakuje najlepiej!
  Niestety wszystkie nasze plany wyjazdowe (poza Polskę) legły w gruzach!
Ale co się odwlecze to.....

sniezyca mala

Śnieżyca wiosenna przepiękna jak zwykle!

krokusy male 

 Krokusy wyjątkowo liczne w tym roku!

 ZIMA
  Dopiero co skończyłam relację w Pewelka 2019, a tu już pora na nowy rok 2020.
 Zima w tym roku bardzo łagodna, choć w Pewelce zdecydowanie więcej śniegu, niż w Bielsku (gdzie go brak). W połowie stycznia słonko już przygrzewa coraz mocniej i raczej myśli się o wiośnie. A do niej jeszcze bardzo daleko!
 Pojawiły się pierwsze pączki stokrotek, przebiśniegów na razie brak.

pewelka

 

Odwiedza Nas

Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziny

284078
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Razem
1164
159
4274
7095
284078
Server Time: 2022-01-23