Niemcy 2013

   Zachodnia Europa - wiosna 2013

 Pierwszym etapem w drodze na zachód Europy oczywiście były Niemcy.

Trasa wybrana tak aby jak najprościej dostać się na północ Holandii, a przy okazji także zobaczyć nieco kraju naszych zachodnich sąsiadów (oczywiście o ile to możliwe w ciągu 2-3 dni). Wybór padł na Poczdam ze wspaniałym Sanssouci oraz na miasteczko Celle z jedyną w swoim rodzaju zabudową starego miasta. 
Wyjeżdżamy po południu i kierując się na naszą A4 obieramy kierunek na Berlin. Ostatnie tankowanie przed granicą (jednak u nas taniej) i pierwszy nocleg na świetnym parkingu przy autostradzie (51.911777,13.796023) – polecam bo spokojny i z posterunkiem policji. 

Poczdam
   Rano okazało się, że już nie ma upału jak w dniu poprzednim (niestety później okazało się także, że nie tylko o upale, ale nawet o przyzwoitej pogodzie możemy zapomnieć), ale bez przeszkód kierujemy się do Poczdamu. 
Tutaj uwaga techniczna – wszystkie parkingi, miejsca postojowe, noclegi i kempingi wybieraliśmy w trakcie podróży z wcześniej zapisanych w navi TomTom plików POI oraz książki ADAC Stellplatzfurer 2012, które okazały się bardzo dokładne i nie zawiodły ani raz – nawet jak nie było faktycznego oznaczenia w terenie to miejsce okazywało się użyteczne. 

poczdam 2013

 Po zwiedzeniu parku Sanssouci i Pałacu, ale tylko z zewnątrz (jakoś wnętrza nam się już przejadły, a poza tym te kolejki!) obraliśmy kierunek na Hannover, konkretnie na miejsce postojowe w miasteczku Celle. Okazało się, że niedaleko oficjalnego placu dla kamperów, za Kościołem Garnizonowym wprost wejścia do Ogrodu Francuskiego jest świetny parking nadający się na nocleg (free) i tam też zostaliśmy (52.619334,10.081809). 
Był to, jak sie później okazało pierwszy z wielu noclegów bezpośrednio nad wodą, czy to rzeka, czy kanał, czy wreszcie morze (lub bodaj marina). 

  Potem to już tylko długie włóczenie się po wspaniałych uliczkach, które jako żywo przeniosły nas w XV – XVII wiek dając wytchnienie od codzienności i skalę porównawczą stylu życia ówczesnych mieszczan. 
Po kolacji jeszcze jeden spacer po parku, a na drugi dzień rano wizyta na wspaniałym miejscowym targu, dla potrzeb którego udostępnia się (normalnie zamknięty) plac na starówce. 

celle1

 Później już wyjazd w kierunku Holandii

Odwiedza Nas

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziny

270249
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Razem
256
114
502
256
270249
Server Time: 2021-12-01